System TOPEC® znacznie skraca czas montażu i demontażu płyt, jest wyraźnie bardziej ekonomiczny niż konwencjonalne systemy szalunków stropowych. Wynika to z faktu, że system ten składa się tylko z dwóch podstawowych elementów – płyty i podpory. Głowica opadająca jest dostępna jako opcja.

Płyty TOPEC o wielkości do 1,80 x 1,80 m mogą być montowane i demontowane z ziemi przez zaledwie dwie osoby poprzez: zaczepienie, podniesienie i podparcie. Demontaż odbywa się w odwrotnej kolejności.

TOPEC W SKRÓCIE:

 • Szybsze deskowanie stropów dzięki unikalnej wielkowymiarowej płycie o wym. 180 x 180 i powierzchni deskowania 3,24 m². 
 • Łatwe w użyciu dzięki niewielkiej ilości elementów (podpora + płyta) i tylko 3 czynności przy montażu (zaczepienie – podniesienie – podparcie).
 • Bezpieczny montaż i demontaż tylko przez 2 osoby z poziomu gruntu, do wysokości max. 3,5 m.
 • Wszechstronność zastosowań dzięki płytom wielu rozmiarów i użytecznym elementom wyposażenia dodatkowego.
 • Niski ciężar dzięki konstrukcji aluminiowej o mocnym i sztywnym profilu ramy o wys. 14 cm.

MANTO z oferty firmy Hünnebeck to wybór nr 1 do szalowania ścian wielkopowierzchniowych. Jakość, funkcjonalność i elastyczność to czynniki decydujące o tym, że jest to jeden z najczęściej stosowanych systemów szalunkowych na budowach obiektów przemysłowych i mieszkalnych.

PRAWDZIWA WIELKOŚĆ

Rama o grubości 14 cm, wewnętrzne żebra usztywniające i cynkowanie ogniowe nadają systemowi MANTO szczególną wytrzymałość, która pozwala na wytrzymanie parcia betonu do 80 kN/m².

Zamki MANTO pozwalają na mocne i równe połączenie dwóch płyt podczas jednej operacji – bez potrzeby stosowania dodatkowych połączeń śrubowych lub innych mocowań. Nawet duże powierzchnie do 40 m² mogą być przenoszone bez dodatkowych usztywnień podczas jednej operacji żurawia.

PEŁNY WYBÓR PŁYT

Wszechstronny wybór płyt o wysokościach do 3,3 m i formatu XXL w trzech rozmiarach do maksimum 2,7 x 4,8 m umożliwia równie dobrą obsługę elementów o dużym, średnim i małym rzucie poziomym. Wszystkie płyty mogą być ze sobą łączone w dowolny sposób – pionowo, bokami oraz z przesunięciem w poziomie i w pionie. Połączenia nie zależą od żadnego rastra. Bardzo duże płyty XXL są idealne do szalowania wielkich powierzchni i umożliwiają znaczne obniżenie kosztów robocizny.

ELEMENTY SPECJALNE DO SZALOWANIA SŁUPÓW I SZACHTÓW

 • Płyta VZ do słupów 
 • Narożnik przegubowy
 • Narożnik szachtu windowego MANTO
 • Podparcie ścian jednostronnych

MANTO W SKRÓCIE

 • Mocne połączenie za pomocą zamka: Możliwość przeniesienia powierzchni 40 m² podczas pojedynczej operacji żurawia bez dodatkowych mocowań. 
 • Większa wytrzymałość na zginanie dzięki profilom stalowym o grubości 14 cm, dopuszczalne parcie betonu do 80 kN/m².
 • Rozsądny sposób szalowania dużych powierzchni bez konieczności regulacji i z mniejszą liczbą punktów kotwienia dzięki płytom MANTO XXL.
 • Łatwe i szybkie szalowanie szachtów dzięki narożnikom szachtu MANTO.
 • Stała wysoka jakość wykończenia betonu, dzięki ocynkowanej ogniowo ramie stalowej i wysokiej jakości sklejce szalunkowej.

RASTO-TAKKO: SZALUNEK RAMOWY DO PRZENOSZENIA RĘCZNEGO LUB ZA POMOCĄ ŻURAWIA

Dwa w pełni kompatybilne systemy szalunkowe firmy Hünnebeck: RASTO® i TAKKO® są przeznaczone dla małych i średnich budów – przede wszystkim do budownictwa mieszkaniowego. Stosuje się je do szalowania ścian bez użycia żurawia (ręcznie) lub za pomocą żurawia w przypadku dużych elementów. Panel RASTO XXL 240/270 zaprojektowano z myślą o przyspieszeniu robót wielkopowierzchniowych. Do ustawiania wszystkich płyt poza RASTO XXL wystarczą maks. dwie osoby.

DOSKONALE DOSTOSOWANE DO WZMOŻONEJ EKSPLOATACJI NA BUDOWIE

 • Uniwersalny system szalunkowy wykorzystujący te same zamki do dużych i małych projektów budowlanych. 
 • Mocne, solidne i równe łączenie elementów podczas pojedynczego etapu dzięki zamkowi RASTO.
 • Montowanie szalunku bez żurawia dzięki niskiemu ciężarowi płyt.
 • Szybkie i ergonomiczne przenoszenie ręczne dzięki wbudowanym uchwytom.
 • Większa trwałość użytkowa dzięki wytrzymałej, ocynkowanej ogniowo ramie stalowej z profili o grubości 12 cm.

MOCNE POŁĄCZENIE

Płyty łączy się ze sobą za pomocą zamka Rasto, który zapewnia jednocześnie szczelne i mocne połączenie oraz wyrównanie powierzchni szalunkowej. Odporne na rozciąganie i wstrząsy połączenia płyt można zrealizować również przy wykorzystaniu ściągu centrującego, również przy zastosowaniu dowolnego elementu wyrównującego. Rygle Manto o długości 100 cm lub 80 cm są stosowane przy wstawkach uzupełniających powyżej 15 cm.

AKCESORIA DO SZALUNKÓW

System RASTO-TAKKO obejmuje wiele akcesoriów. Są to m.in. podesty robocze o szerokości 90 cm z wbudowanymi złączami, a także regulowane podpory do szybkiej i precyzyjnej regulacji szalunku jednostronnego lub nadbudowanego na wysokość. Po przymocowaniu do miejsca połączeń podtrzymują one dwie płyty równocześnie.

EKONOMICZNE I WIELOFUNKCYJNE

Wszystkie akcesoria są kompatybilne z systemem stolików szalunkowych TOPMAX® dodatkowo podnosząc ekonomiczność i wielofunkcyjność systemu.